Vítejte na stránkách Račího údolí

tel. 584 440 161, mobil: 777 946 373
Trojan

| Zveřejněno v lezení v Rychlebských horách

Trojan (766m) - pozoruhodný vrchol v Polsku, ležící v krátké severní rozsoše vrcholu Królówka (784m). Na jeho západním úbočí leží pěkné lázeňské město Ladek Zdrój. Na tomto na první pohled nenápadném a zalesněném vrcholu nalezneme několik skalních útvarů o výšce do 20m.  Nádherné výhledy nám poskytne zpřístupněné skalisko Trojan. Skalny Mur je další skupinou skal, které opravdu tvoří jakousi mohutnou skalní zeď. Tyto skály jsou již mnohem obtížněji dosažitelné, s krásnými výhledy na masiv nedalekého vrcholu Koníček (851m) a na vzdálenější Borůvkovou horu (899m) s bílou kapličkou osady Wrzosowka v popředí. Další výrazné skalnískupiny nesou názvy Samotnik (Szyb), Trzy Baszty a Skalna Brana. Zejména posledně jmenovaná Skalna Brana stojí za obzvláštní pozornost, s podobným skalním útvarem se v Rychlebských horách a přilehlé oblasti asi těžko jinde setkáme. Jedná se o skutečnou mohutnou skalní bránu, která člověku, který sem poprvé přijde od jihu z rozcestí s názvem Rozdroze Zamkowe, doslova vyrazí dech. Okolní plochý a lesnatý terén přitom do poslední chvíle nijak nenaznačuje přítomnost něčeho tak výrazného. O tom větší je pak překvapení, když se znenadání ocitneme před vysokou a převislou skálou, která spolu se menší skalkou vytváří malý, ale krásný skalní kaňon, kterým vede turistická stezka. Oblíbené místo vyznavačů skalního lezení. Kousek pod vrcholem, na již zmiňovaném rozcestí Rozdroze Zamkowe, nás před deštěm uchrání nový turistický přístřešek.

 

Cesta: Z Javorníku vede úzká, ale pěkná asfaltečka přes přechod Travná až do Ladka Zdroja. V Ladku se držíme směru na Stojkow, ev. Stronie Slaskie, až narazíme na modrou turistickou značku. Po ní dojdeme až ke skalám. Auto se dá zaparkovat až na parkovišti u lesa, kam značka odbočuje. A dále asi 3 km pěšky do utěšeného kopce až k Trojaku.

Také se dá jít ze Zálesí po zelené cyklo stezce. pak je to asi 1,5 km.

 

Trojan - levá jižní část zdi                                              Trojan - pravá jižní část zdi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SZYB

Skála Szyb se nachází v těsné blízkosti Trojanu, hned vedle cesty. Jeho tvar se podobá skále Trzy Baszty a jeho výška je asi 8 metrů.

Szyb - západní stěna                                                                       Szyb - jižní stěna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SKALNY MUR

Tato skupina skal je ze severní strany vyšší, ale méně strmá než na jižní straně. Severní stěny jsou zarostlé, a proto atraktivnější pro lezení  jsou jižní stěny, dosahující výšky 10m.

Skalny Mur-levá část jižná stěny             Skalny Mur - střední čést jižní stěny

Skalny Mur - východní stěna                                        Skalny Mur - pravá část jižní stěny

BASZTY

Skupina skal mezi Skalnym Murem  a Skalní Bránou. Skály maji charakter hrany rozdelene 2 puklinami na 3 dily. Širka hrany se pohybuje od 5-8m,výška 9m a delka 19m.

Baszty - severní stěny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baszty - stěna severo-východní

Baszta -západní stěna                                     Baszty-jihozápadní stěna

SKALNÍ BRÁNA

je velká skála s plochou střechou, které lze snadno zdolat ze severu. Výška skály je 22 m. Skála má široké trhliny, přes které vedou turistické stezky. Na východní stěně trhliny je významný převis, se sklonem cca 30 stupňů.

Nádherné lezení na Skalní Bráně. Spousty zajištěných cest v převislé skále se sklonem až 30 stupňů.

 

Skalní Brána - západní stěna                                    Skalní Brána - jižní stěna

Skalní Brána -východní stěna

 

 

Číst 10525 krát Naposledy změněno pátek, 22 březen 2013 20:44